LEI koodi registreerimine – kuidas leida soodsaim?

LEI koodi registreerimine – kuidas leida soodsaim?

Vahur

Mis on LEI kood?

LEI kood on finantstehinguid teostava juriidilise isiku ülemaailmne tunnus. Selle peamine eesmärk on juriidiliste isikute identifitseerimine globaalses andmebaasis.

 

Äriühingud, kellel on investeerimisteenuste osutamise õigus, peavad kasutama LEI koodi, teatades järelevalveasutustele juriidilisest isikust kliendi tehingutest väärtpaberitega.

 

Rahvusvahelise LEI süsteemi eest vastutab rahvusvaheline organisatsioon nimega GLEIS, mille on heaks kiitnud G20 riigid ja see on loodud Finantsstabiilsuse nõukogu (FSB) poolt.

 

Kas ma vajan LEI koodi?

LEI kood on kohustuslik kõikidele juriidilistele isikutele, kes teostavad finantstehinguid ja on finantssüsteemi kaasatud. Seda eelkõige Euroopa Liidus, Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides. Mandaat ütleb “no LEI, no trade”.

 

Kokkuvõtlikult, kui soovite finantstehinguid teostada ettevõttena, on LEI koodi registreerimine ja selle pidev uuendamine kohustuslik.

 

Kes LEI koode väljastavad?

LEI koode väljastab suur hulk erinevaid teenusepakkujaid. Osa neist on esmased LEI koodi väljastajad (LOU ehk Local Operating Units), näiteks BloombergTeised on nn. edasimüüjad (Registration Agent), näiteks Eestis on selleks BalticLEI

 

Eestis ei ole ühtegi esmast LEI koodi väljastajat (eelpool nimetatud LOU-d) ja seetõttu saab LEI koodi soetada välismaiste teenusepakkujate või ka kodumaiste edasimüüjate käest.

 

Kuidas leida soodsaim LEI koodi pakkuja?

LEI kood on standardiseeritud, aga sellest hoolimata võivad erinevate teenusepakkujate hinnad erineda kuni 3 korda. Seda nii Eesti siseselt kui ka rahvusvaheliselt. Seetõttu on LEI koodi pakkuja valimisel kõige olulisemaks aspektiks hind.

 

Soodsaima LEI koodi pakkuja leiab mugavalt ja kiiresti meie võrdlustabelit kasutades. 

en_USEnglish